خیلی از ماها امروز فردا کنکور سراسری میدیم. خیلیا قبل ما کنکور سراسری دادن. ولی تا حالا شده با تاریخچه کنکور فک کنین؟ تا حالا به این فک کردین آیا کنکور حذف میشود؟ آیا کنکور سراسری در سایر کشورها هم برگزار میشه؟ اصلا چرا کنکور سراسری ایجاد شد؟

شما رو نمیدونم ولی من به شخصه اگه تاریخچه یه چیز مثه کنکور سراسری رو بدونم راحت تر باهاش کنار میام icon biggrin
کنکور سراسری
تاریخچه کنکور سراسری در ایران
کنکور در ایران از ابتدای تأسیس دانشگاه‌ها  وجود داشت ولی تا سال 1342 هر دانشگاه برای جذب دانشجو مستقل عمل می‌کرد و دانشگاه‌ها با گرفتن امتحانات ورودی خاص خود، دانشجویانی را می‌پذیرفتند. از اوایل دهه 1340 دانشگاه‌هایی از جمله صنعتی آریامهر، پلی‌تکنیک، ملی، فردوسی و جندی‌شاپور ساخته شدند که تا اوایل دهه 1350 تعداد آن‌ها به 14 دانشگاه رسید. به مرور زمان، حجم متقاضیان ورود به دانشگاه بسیار زیادتر از گذشته شد و این موضوع مسئولان وقت را واداشت تا آموزش عالی را تأسیس کنند و از این طریق پاسخگوی جمعیت زیاد داوطلبان برای ورود به دانشگاه باشند. بنابراین گزارش، پس از تأسیس وزارت علوم و راه‌اندازی مرکز آزمون‌شناسی در سال 1347، آزمون سراسری مجدداً به صورت متمرکز رایج شد و در نخستین آزمون، 12 دانشگاه با 30 رشته تحصیلی وجود داشت که داوطلبان می‌توانستند از این میان 10 رشته را انتخاب کنند. در سال 1354سازمان سنجش آموزش کشور تشکیل شد و کنکور جایگاه سازمان‌یافته‌تری به خود گرفت. تا این سال‌ها علاوه بر نتایج کنکور، معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه و ضوابطی از جمله نوع مدرک، سهمیه منطقه، جنسیت و نظام وظیفه هم در قبولی داوطلبان تأثیر داشت در سال 1357 قبولی تنها به نتایج کنکور محدود شد و پس از انقلاب اسلامی نخستین آزمون سراسری در سال 1358برگزار شد و بعد از آن هم با انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و به تبع آن کنکور 3 سال تعطیل شد. سال 1361 دوباره کنکور شکل گرفت و ‌در این سال تنها برای رشته‌های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، الهیات و معارف اسلامی آزمون برگزار شد. این روند کنکور تا سال 1371 ادامه پیدا کرد و داوطلبان سه نوع سهمیه آزاد، منطقه‌ای و نهادهای انقلاب اسلامی داشتند. به مرور زمان تحصیلات از نوع پیام‌نور، شبانه، مراکز تربیت معلم و غیرانتفاعی به وجود آمد. با ایجاد نظام جدید متوسطه و تقسیم 4 سال دبیرستان به 3 سال متوسطه و یک سال پیش‌دانشگاهی، سدی جدید به غیر از کنکور برای داوطلبان ایجاد شد؛ در سال‌های اول تشکیل پیش‌دانشگاهی، کنکوری برای ورود به این مقطع پیش‌بینی شد که دو سال بعد این کنکور به شرط معدل تغییر یافت. این گزارش می‌افزاید: بعد از مدتی سد پیش دانشگاهی شکسته شد و تنها سد کنکور برای داوطلبان باقی ماند به این معنی که دیگر نگرانی از بابت حضور در پیش‌دانشگاهی وجود نداشت. روند درخواست داوطلبان برای شرکت در کنکور و پذیرش در دانشگاه‌ها صعودی بود و این امر باعث افزایش دانشگاه‌های آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و ایجاد دانشگاه جامع‌علمی ـ کاربردی شد. پس از مدتی طرح سنجش و پذیرش دانشجو ـ که بعدها ‌به طرح حذف کنکور معروف شد ـ مطرح شد؛ این طرح توسط سازمان سنجش مطرح و بررسی شد غافل از این که همزمان در مجلس در حال بررسی بود. بر اساس طرح مجلس، تا پایان سال اول برنامه 5 ساله، کنکور در سال‌های دوم و سوم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی ادغام می‌شود و هر سال از 10 درس به صورت سراسری و تشریحی امتحان گرفته شده و معدل نمرات، ملاک ورود داوطلبان به دانشگاه می‌شود. مسئولان وزارت علوم اعلام کرده‌اند که با اضافه کردن ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و فراگیر پیام نور احتمال قبولی برای داوطلبان پذیرش در دانشگاه‌های کشور 100 درصد است. آیا کنکور حذف می شود؟ ( حذف کنکور )
حذف کنکور
حذف کنکور بنظر خودتون همچین چیزی با عقل جور در میاد؟ بالفرض الان بگن کنکور حذف شد ! چند نفر میخوان پزشکی بخونن؟ چند نفر دندانپزشکی؟ چند نفر مهندس مکانیک؟ حذف کنکور عقلانی نیست اما خب میشه انتظار داشت که در سال های آتی با افزایش تاثیر معدل در کنکور از تاثیر کنکور کم بشه. پارسال بود که  این خبر منتشر شد: رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش با بیان اینکه براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در شهریور 92 مصوب شده، نهایتا تا 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سوابق تحصیلی خواهد بود، گفت: بر این اساس کنکور هیچ وقت حذف نخواهد شد. آیا کنکور فقط مختص ایرانی ها است؟
کنکور سراسری
کنکور سراسری آزمون ورودی به دانشگاه ها که ما آن را با نام کنکور می شناسیم در بسیاری از کشورهای دیگر نیز برگزار می گردد.همانند کشورمان این آزمون نیز برای جوانان هر کشوری دارای اهمیت بسیاری است و می تواند برای آن ها سرنوشت ساز باشد. در پر جمعیت ترین کشور دنیا یعنی چین،آزمون ورودی دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است.در این کشور بیش از ۹ میلیون نفر در آزمون ورود مراکز آموزش عالی شرکت می کنند اما تنها هفت میلیون ظرفیت برای پذیرش در این مراکز ایجاد شده است.
در کشور ترکیه نیز بیش از دو میلیون نفر در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت می کنند که تنها پانصد هزار نفر از آن ها شانس رود به دانشگاه را دارند. در کشور پیشرفته ژاپن نیز کنکور برگزار می گردد.آمار شرکت کنندگان در آزمون سراسری ژاپن سال ۲۰۱۲ در حدود ۵۵۵,۵۰۰ نفر بوده که این آمار کاهش ۳۴۰۰ نفری نسبت به سال ۲۰۱۱ را نشان می دهد.
خب دیگه بیشتر از این بحث کنکور سراسری رو طولانی نکنیم ولی خب انقد به کنکور انتقاد نکنین. کنکور سراسری هم مثه خیلی چیزای دیگه جزئی از زندگی ماست. از کنکور سراسری هم لذت ببرین. اینم یکی از دوران جالب عمر ماست